بررسی مسائل موجود در مهندسی متالوژی

نویسنده

چکیده

در این مقاله سعی شده است مسایلی را که در کارخانه های متالوژی وجود دارد و همیشه مدیران فنی و مهندسان کارخانه را بخود مشغول می دارد مطرح می سازیم باید تذکر داد که هدف اصلی این مقاله یادآوری به طراحان و مدیران کارخانه های ریخته گری است به این معنی که موضوعهای بحث شده گرچه در شمار مشکلات لاینحل نیستند و فقط به توضیحات کوچکی نیاز دارند ولی هرکدام از این توضیحات خود مسئله پیچیده ایست که باید در مورد آن فکر کرد و جواب لازم را پیدا کرد .
البته این جوابها نمی توانند قاطع باشند و بستگی به عوامل مختلفی دارند که بر حسب شرایط ممکن است متفاوت باشند و این خود بر دشواری امر می افزاید امید است در این مقاله جوابهایی را که تا حد امکان پاسخگوی اشکالات موجود به خصوص در شرایط ایران باشد داده شود .
نباید فراموش کرد که در اکثر رشته های مختلف صنعتی فشاری که به مغز کارگر می آید به اندازه رشته ذوب فلزات نیست و عواملی که در آن موثرند با رشته های دیگر فرق دارد . مثلاً معایبی را که در ضمن کارهایی مثل تراشکاری و فلزکاری ظاهر می شود فوراً در حین کار می توان از بین برد و یا تصمیمی برای حذف آن در نظر گرفت در صورتیکه در ذوب فلزات با وجود اینکه به تمام نکات و مسایل توجه شده باشد و ظاهر محصول هم نشانه هایی که حاکی از عیب باشد نداشته باشد با این حال پس از مدتی کار با قطعه ریخته شده معایب آن ظاهر و آنرا از حیز انتفاع ساقط می سازد گذشته از این معضلات مسایل اقتصادی نیز به شدت ذهن متخصصین ذوب فلزات را به خود مشغول میدارد لذا پروژه عمل بسیار مهم می باشد و در روی آن باید دقت بسیاری معمول داشت . حال به طرح هریک از تشکیلات کارخانه می پردازیم .